Retkipiiri 2019  

kokoontuu pari kertaa kuukaudessa ja pikaretkiä sopimuksen mukaan - Ilmoittautuminen etukäteen (Yht.henkilöt Pirkko Liikanen p. 050 517 058 ja Helena Allahwedi p. 044 362 2060)

1) ma 4.2.2019 Kiinalainen uusi vuosi. OODI, kansalaistori  ym.ohjelma
2) ti 5.2.2019 Kiasma) Meno paluu -näyttely, Softlifter)                          
3) la 16.2.2019 EMMA (Jonathan Meese, Daniel Richter, Tal R, Alicje Kwade, Futuromania)
4) su 17.2.2019 Taidehalli (Paul Osipov), HAM (Vanhuus-näyttely) Ava galleria (Kirsi Samiola)
5) la 23.2.2019  Íntialainen elokuva The lunchbox, 2013, Sello-sali
6) la 2.3.2019 Didrichsenin taidemuseo (Karoliina Hellberg ja Kim Simonsson)
7) ti 5.3.2019 Kansallismuseo (mm. näyttely Japanilainen design 100)                                              
8) 12.3.2019 Kaapeli Suomen Taiteilijayhdistys, Ornamo ja Koruyhdistys
9) la 31.3.2019  Galleriakierros Helsingissä (kuusi galleriaa, yhdeksän yksityisnäyttelyä)                   10) ti 2.4.2019 Vaalipaneeli, Tapiolan palvelukeskus, (Espoon Vanhusneuvosto)                                
11) la 6.4.2019 Espoon teatteri, Revontulihalli: Suomen historia
12) su 7.4.2019 Villa Gyllenberg: Sigrid Schauman (1877-1979)
13) to 11.4.2019  Väinölän 5-vuotisjuhla
14) su 14.4.2019 Vantaankosken ja Mustakoskensillan maisemissa 
15) 25.4.2019 Lippa- ja Pitkäjärven asukasilta, Espoonk. 7
16) la 27.4.2019 Veteraanijuhla, Tapiolasali ,Tapiolan kulttuurikeskus
17) la 4.5.2019 Gumbostrand, Konst & Form näyttely/ lounas Gumbostrandissa  (säävaraus - siirtyy pikaretkiin)                                                                                                                               18) to-la  16.-18.5.2019 Lempäälän luontaishoitola (Kolmen päivän lomanen)
19) la 18.5.2019   Iittalan naivistit kesänäyttely

20)  15.5.2019 Espoon järjestöjen tapaaminen, Valtuustotalo

21)  24.5.2019 J.L.Runebergin kotimuseo, Fredrika Runebergin puutarha ja Walter Runebergin veistoskokoelma, Porvoo

22)  1.6.2019  Porvoo: Näsinmäki ja Näsikartano

23)   1.6. 2019 Kappalaisen talo, Porvoo (Synnöve, Dickhoff, Helena Kaikkonen,  Kaija Poijula, Ulla Pohjola)

24) 2.6.2019 Loviisan avoimet puutarhat (Olli Räty: taidekoti; Kuninkaanlampi, Ilena, Komendanttien yrittipuutarhatalo); Loviisan museo ja Almintalo 

25) 7.6.2019 Didtichsenin taidemuseo (M. Liulian näyttely)

26) 8.6.2019 Risteilyllä Espoon saaristoreitillä (klo 9-13 + matkat kotiin)

27) 9.6.2019 Haagan alppiruusupuisto (9.6.2019)

28) 11.6.2019 EMMA: Intervowen-näyttely

29)  12.6.2019 Galleria Nesin kartano, Porvoo (Kaj Lindgård ja Alwar Gullichsen)

30) 28.6.2019 Strömforsin ruukki ( näyttelyt: Tanja Nyo ja Mia Westerlund)

31) 2.7.2019 Ulkoilmaretki Loviisaan (tori, Plagen, Tamminiemi, Metalli (Valko)

32) 25.7.2019 Ulkoilmaretki Kotkaan (Kuusinen, Sapokan vesipuisto, Mansikkalahden uimaranta, Katariinan meripuisto - Siltakylästä kesän mansikat)

33) 26.7.2019 Saaristolaismuseo Rönnäs, erikoisnäyttely Rajaton meri, sekä Rönnäsin kartanon historia + perusnäyttely veneen rakentaminen ja vanhat moottorin  + saaristolaiselämään

34) 30.7.2019 Kotka:  Katariinan meripuisto, Merikeskus Vellamo, merimonsterit ja naivistien näyttely, Karhulan lasitehdas, museo, jäänmurtaja Tarmo + Siltakylän mansikat ym.

35) 3.8.2019 Galleria Koivulinna Petri Merta ja Aki Suutari (Pukkila)

36) 6.8.2019 Taidetehdas; Yrjö A. Jäntin kokoelmat (Porvoo)

37) 11.8.2019 Hanasaari: Lars Lerin:akvarelleja

 
 
 

 
                                                                  
                                               
Takaisin etusivulle ja pienryhmiin